Ühtse ja korrastatud kutsesüsteemi loomisele ja arendamisele kaasaaitamisega tegeleb Eestis sihtasutus Kutsekoda.
Kutse on hindamise ametlik tulemus. Hindamise käigus antakse kindlate hindamiskriteeriumide alusel ning hindamismeetodite abil õiglane ja erapooletu hinnang kutse taotleja kompetentsuse vastavuse kohta vastavas kutsestandardis kehtestatud nõuetele.
Kutse saadakse, kui kutse andja otsustab, et isikul on kutsealal töötamiseks vajalik kompetentsus, mille tase on määratud asjakohases kutsestandardis.
Kutse andmise erapooletuse tagamiseks moodustakse kutsekomisjon. Kutsekomisjoni põhilisteks ülesanneteks on taotleja kompetentsuse hindamise ja kutse andmisega seotud protseduuride ning vastavate dokumentide väljatöötamine, hindamiskomisjoni moodustamine ning kutse taotlejale kutse andmise või andmata jätmise otsustamine.
Kutse taotleja kompetentsuse vastavust kutsestandardis kehtestatud nõuetele hindab hindamiskomisjon. Komisjon koostab hindamise tulemuste kohta protokolli ning esitab selle kutsekomisjonile.
Millised on peamised sammud kutse/kutsetunnistuse saamiseks? Vaata siit.
Kuidas saab kutsesüsteem toetada Sinu tegevust? Loe siit.
Täpsemat teavet kutsesüsteemi olemuse kohta saab lugeda Kutsekoja veebilehelt.
Kutsekoda peab riiklikku kutseregistrit, kust saab teavet:
Kutsekoja juures tegutseb tööjõuvajaduse seire- ja prognoosisüsteem OSKA.
Loe OSKA tulevikuvaadet tööjõu- ja oskuste vajadusele põllumajanduse, sh kalanduse ja toiduainetööstuse valdkonnas lühikokkuvõttena siit, terviktekstina siit ja väljavõtet olulisematest tulemustest siit.